Ugovore je privrednicima uručio predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.
„Zajedno sa ovim preduzećima investiraćemo ukupno 650 miliona dinara u nabavku nove opreme. Želimo da podržimo domaće preduzetnike i da na taj način očuvamo ukupnu ekomoniju naše zemlje“, izjavio je predsednik Pokrajinske vlade.
Prema Mirovićevim rečima, trećina kompanija kojima su sredstva odobrena nalazi se u opštinama iz treće kategorije razvijenosti – Alibunar, Titel, Čoka, Bela Crkva, Irig, Kovin, Odžaci, Žabalj, Bač i Mali Iđoš.
Predsednik je dodao da je od osnivanja Budžetskog fonda za sprovođenje mera razvojne ekonomske politike AP Vojvodine 2017. godine, raspisano ukupno devet konkursa – pet za nabavku nove opreme, čime je za 146 preduzeća dodeljeno 790 miliona dinara, i četiri konkursa za otvaranje novih radnih mesta, za šta je opredeljeno 800 miliona dinara za 61 preduzeće.
„Pokrajinska vlada je po ovim osnovama – za kupovinu opreme i otvaranje radnih mesta – izdvojila milijardu i 590 miliona dinara, a sa učešćem kompanija uloženo je ukupno 4,2 milijarde dinara. Preduzetnici su osnovna razvojna poluga i nosioci privrede Vojvodine i stoga ćemo nastaviti sa podrškom ovom sektoru“, naveo je predsednik Mirović.
Događaju su prisustvovali i direktor Razvojne agencije Vojvodine Darko Bulješević i predsednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević. Podsećamo da je Razvojna agencija Vojvodine u junu 2022. godine realizovala 48. krug istraživanja Ispitivanje poslovne klime u AP Vojvodini, u kome su učestvovala 202 preduzeća iz različitih sektora delatnosti. Fokus istraživanja bio je na ulaganju preduzeća u razvoj svog poslovanja i programima državne pomoći koji bi tom unapređenju najviše doprineli.
U poslednje tri godine, oko 83% ispitanika je imalo neki vid ulaganja u razvoj svog poslovanja, a najveći broj ulaganja se odnosio na kupovinu novih mašina i opreme (76%). Među programima državne pomoći koji bi najviše doprineli unapređenju njihovog poslovanja, ispitanici ističu bespovratna sredstva za nabavku opreme (66%), kredite sa povoljnim kamatnim stopama (35%) i bespovratna sredstva za investicione projekte (30%).