Privrednicima za kupovinu nove opreme 239 miliona dinara

Predstavnicima 43 privredna društva iz Vojvodine uručeni su 9.avgusta 2022. ugovori o dodeli bespovratnih sredstava za kupovinu nove opreme. Bespovratna sredstva za dodeljena su u iznosima od po 8 miliona dinara maksimalno na konkursu koji je raspisao Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samourpavu, a realizovala Razvojna agencija Vojvodine (RAV). Iz pokrajinskog budžeta je za ovu namenu izdvojeno 239 miliona dinara.

Ugovore je privrednicima uručio predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.

„Zajedno sa ovim preduzećima investiraćemo ukupno 650 miliona dinara u nabavku nove opreme. Želimo da podržimo domaće preduzetnike i da na taj način očuvamo ukupnu ekomoniju naše zemlje“, izjavio je predsednik Pokrajinske vlade.

Prema Mirovićevim rečima, trećina kompanija kojima su sredstva odobrena nalazi se u opštinama iz treće kategorije razvijenosti – Alibunar, Titel, Čoka, Bela Crkva, Irig, Kovin, Odžaci, Žabalj, Bač i Mali Iđoš.

Predsednik je dodao da je od osnivanja Budžetskog fonda za sprovođenje mera razvojne ekonomske politike AP Vojvodine 2017. godine, raspisano ukupno devet konkursa – pet za nabavku nove opreme, čime je za 146 preduzeća dodeljeno 790 miliona dinara, i četiri konkursa za otvaranje novih radnih mesta, za šta je opredeljeno 800 miliona dinara za 61 preduzeće.

„Pokrajinska vlada je po ovim osnovama – za kupovinu opreme i otvaranje radnih mesta – izdvojila milijardu i 590 miliona dinara, a sa učešćem kompanija uloženo je ukupno 4,2 milijarde dinara. Preduzetnici su osnovna razvojna poluga i nosioci privrede Vojvodine i stoga ćemo nastaviti sa podrškom ovom sektoru“, naveo je predsednik Mirović.

Događaju su prisustvovali i direktor Razvojne agencije Vojvodine Darko Bulješević i predsednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević. Podsećamo da je Razvojna agencija Vojvodine u junu 2022. godine realizovala 48. krug istraživanja Ispitivanje poslovne klime u AP Vojvodini, u kome su učestvovala 202 preduzeća iz različitih sektora delatnosti. Fokus istraživanja bio je na ulaganju preduzeća u razvoj svog poslovanja i programima državne pomoći koji bi tom unapređenju najviše doprineli.

U poslednje tri godine, oko 83% ispitanika je imalo neki vid ulaganja u razvoj svog poslovanja, a najveći broj ulaganja se odnosio na kupovinu novih mašina i opreme (76%). Među programima državne pomoći koji bi najviše doprineli unapređenju njihovog poslovanja, ispitanici ističu bespovratna sredstva za nabavku opreme (66%), kredite sa povoljnim kamatnim stopama (35%) i bespovratna sredstva za investicione projekte (30%).

Povezane vesti