Investicione mogućnosti

Vojvodina pruža izuzetne uslove za strane investitore zahvaljujući strateškom geografskom položaju, povoljnim logističkim i operativnim troškovima, kvalifikovanoj radnoj snazi, te jakoj naučnoj i obrazovnoj podršci. Region je poznat po stranim direktnim investicijama, posebno u automobilskoj, IT i prerađivačkoj industriji.
PROJEKTI I MOGUCNOST ZA SARADNJU

Evolucija privrednog ambijenta u Vojvodini, koja počiva na prirodnim resursima i dobroj geografskoj lokaciji, u poslednjoj deceniji prolazi kroz strukturne promene i ulazi u svoju najznačajniju fazu.

IT sektor je postao najznačajniji izvozni privredni sektor Srbije, sa najvećim suficitom i najbržim rastom.

Izvoz je u prošloj godini dosegao 3,44 milijarde evra, što je 27% više nego u 2022. godini, a samo u prvom kvartalu 2023. godine izvoz je imao vrednost kao čitava 2017. godina.

Mogućnosti za investiranje:

  • prerada hrane
  • E-mobilnost
  • poljoprivredna tehnologija
  • gejming
  • robotika
  • automatizacija

Prerađivačka industrija

Prerađivačka industrija je najdinamičniji privredni sektor u poslednjih nekoliko godina u Vojvodini, i to je sektor u kome su se odigrale najintenzivnije strukturne promene.

U strukturi prerađivačke industrije, najveći rast bruto dodate vrednosti ostvarile su naftna, elektronska i metalska industrija, industrija guma i plastika, drvna industrija i industrija papira, dok je najveći rast zaposlenosti registrovan u elektronskoj i naftnoj industriji.

Najveći udeo u BDV-u prerađivačke industrije ima prehrambena industrija (23,4% u 2021. godini).

Metalska industrija, guma i plastika, električna oprema, mašine i oprema u kreiranju BDV Vojvodine učestvuju sa ukupno 24,9%. 

Automobilska industrija

Dobra logistika i komparativni operativni troškovi, u kombinaciji sa još uvek povoljnom cenom radne snage i tradicijom u pratećim industrijskim sektorima, privukli su mnoge strane kompanije da svoje proizvodne kapacitete lociraju u Vojvodini.

Najveći priliv stranih direktnih investicija (SDI) u poslednjih pet godina ostvaren u sektoru prateće automobilske industrije, uz blizinu  postojećih i planiranih OEM (Original Equipment Manufacturer) fabrika lociranih u radijusu od 500 km, doprinelo je razvoju ovog sektora. 

prehrambena industrija

Uzimajući u obzir tradiciju i potencijal sirovinske baze, kao i tendencije na svetskom tržištu hrane, razvoj prehrambene industrije je od vitalnog značaja za dalji privredni razvoj Vojvodine.

Plodno poljoprivredno zemljište čini 84% njene teritorije, a 1.400 km duga mreža plovnih kanala i reka predstavlja jedan od najvećih hidroloških čvorova u Evropi.

Različite grane prehrambene industrije su takođe beležile rast zahvaljujući prilivu SDI, dobrom korišćenju prirodnih resursa, ali i postojećoj institucionalnoj infrastrukturi, uz relativno niske troškove logistike prema najvažnijem tržištu EU.

Startapi

Startap ekosistem u Srbiji beleži značajan rast poslednjih godina. Bogat fond talenata i proaktivna podrška države, doprineli su veoma snažnom rastu  startap ekosistema.

Startup Genome je identifikovao gradove Beograd i Novi Sad kao perspektivne startap ekosisteme.

Novi Sad postaje veoma atraktivan za R&D centre velikih kompanija, gde inženjeri razvijaju visokotehnološka rešenja i inovativne proizvode.

Naučno-tehnološke inovacije

Poslednji trendovi SDI u regionu Vojvodine pokazuju značajne promene u pravcu ulaganja u R&D centre (Continental, Schneider Electric, IBM, ZF Friedrichshafen AG, Bosch, Brose…), obezbeđujući veću dodatu vrednost za privredu regiona.

Srbija je prva u regionu usvojila Nacionalnu strategiju za razvoj veštačke inteligencije i osnovala Istraživačko-razvojni institut za veštačku inteligenciju Srbije, koji se nalazi u Novom Sadu.