2021. najuspešnija godina za startape Srbije – privučeno preko 123 miliona evra investicija

Prema poslednjem izveštaju o stanju svetskih startap ekosistema organizacije Startap genom (Startup Genome), 2021. bila je najuspešnija za Srbiju. Lokalni startapi privukli su preko 123 miliona evra investicija, što je povećanje od 600% u odnosu na 2020. Tehnološki sektor RS premašio je 1,7 milijardi dolara prihoda od izvoza u 2021.

U izveštaju američke organizacije koja deset godina analizira startap ekosisteme u svetu, navodi se da snaga Srbije kao startap čvorišta leži u njenom bogatstvu tehnoloških talenata, kao i proaktivnoj Strategiji razvoja startap ekosistema Republike Srbije za period od 2021. do 2025. godine, koja ima za cilj da ubrza razvoj startap scene i podstakne inovativnost.

U Beogradu i Novom Sadu, koji su definisani kao jedan ekosistem i jedini posmatran u širem regionu, postoji između 200 i 400 startapa, a video igre i blokčejn (inovativan protokol za razmenu i skladištenje informacija) označeni su kao najsnažniji sektori.

Srpski razvojni timovi, od kojih je većina sa sedištem u Beogradu i Novom Sadu, objavili su 35 igara u 2021. Industrija zapošljava više od 2.200 ljudi, od kojih su trećina žene, generisano je oko 200 miliona evra u 2021. ( 80 miliona evra više nego 2020), dok za blokčejn piše da je „Srbija postala top destinacija za R&D i razvoj proizvoda zasnovan na blokčejnu“.

Ističe se da vladina Strategija razvoja startap ekosistema Republike Srbije za period od 2021. do 2025. godine ima za cilj da ubrza razvoj startap scene i podstakne inovativnost. Podrazumeva uvođenje preduzetničkog obrazovanja na svim nivoima, kao i unapređenje infrastrukture i programa podrške, sa opštim ciljem da Srbija stvori do 1.200 aktivnih startapa koji privlače investitore iz celog sveta.

Navodi se i da Fond za nauku, koji podržava istraživanja i aplikacije veštačke inteligencije, ima za cilj da uloži 5 miliona evra u grantove za startapove do kraja 2022. godine, da je Srbija osnovala naučno-tehnološke parkove koji rade sa univerzitetima u četiri grada: Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Čačku, kao i da je 2021. u Novom Sadu osnovan Institut za istraživanje i razvoj veštačke inteligencije Srbije.

U izveštaju su kao organizacije koje podržavaju startape, članice Startap Genoma, navedeni Kabinet ministra za inovacije i tehnološki razvoj i Digitalna inicijativa Srbije, nevladina, neprofitna organizacija koja se zalaže za transformaciju Srbije u digitalno društvo, osnovana od strane vodećih digitalnih igrača u zemlji.

Kao ključni igrači startap ekosistema u Srbiji, u izveštaju se navode i:

Katapult – akceleratorski program pokrenut od strane Fonda za inovacionu delatnost; namenjen je inovativnim preduzećima u ranim fazama razvoja;

Tenderli Garaža – oflajn i onlajn platforma za umrežavanje i edukaciju startap zajednice, osnovana od strane startapa Tenderly, koji programerima olakšava izradu blokčejn proizvoda;

Srbija inovira – četvorogodišnji projekat posvećen jačanju ekonomije uz pomoć inovativnih rešenja za delove privrede sa najvećim razvojnim potencijalom. Pokrenut od strane ICT Hub -a uz podršku USAID-a, projekat ima za krajnji cilj osnaživanje privrede Srbije kroz razvoj inovacija;

TS Ventures Fund – osnovan od strane kompanije Telekom Srbija, kao prvi fond preduzetničkog kapitala u ovom delu Evrope, sa ciljem da podrže i investiraju u tehnološka i poslovna rešenja koja zbog svoje inovativnosti na tržištu mogu da dovedu do brzih i velikih transformacija;

Projekat „Preduzmi ideju” – realizuje ga Inicijativa Digitalna Srbija u partnerstvu sa Fakultetom organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu, Novom Iskrom, PricewaterhouseCoopers (PwC) i SEE ICT, uz podršku USAID-a. Okupljeni su oko cilja da promovišu inovativno, preduzetničko razmišljanje koje će dovesti do većeg interesa mlađih generacija za pokretanje vlastitog posla i razvoja tehnologije.

Povezane vesti