Forum o regionalnom razvoju APV – Zelena agenda i tržište radne snage

Direktor Razvojne agencije Vojvodine Darko Bulješević učestvovao je na drugom Forumu o regionalnom razvoju AP Vojvodine, koji se održavao od 26. do 28. marta 2024. Na forumu se razgovaralo o novim mogućnostima i modelima održivog regionalnog razvoja, o izazovima i perskeptivama razvoja sektora MSPP, tržištu radne snage, kao i zelenoj agendi.

Na Forumu su u okviru panela o Zelenoj agendi i tržištu radne snage govorili i Pokrajinski sekretar za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Aleksandar Sofić, vođa Tima za vitalni razvoj Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji Željko Petrović, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine Vladimir Lalošević, kao šefica Jedinice za digitalizaciju, inovacije i preduzetništvo Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj Irena Đorđević.

Pokrajinski sekretar za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Aleksandar Sofić je istakao da je prošle godine resorni sekretarijat raspisao dva konkursa za dodelu bespovratnih sredstava za nabavku nove opreme, u okviru Budžetskog fonda za sprovođenje mera razvojne ekonomske politike AP Vojvodine, sa ukupnim sredstvima u visini od 770 miliona dinara.

„Na ova dva konkursa je pristiglo 198 prijava, a ukupni zahtevi privrede iznosili su blizu 1,4 milijarde dinara. Raspoloživa sredstva od 770 miliona dodeljena su za 98 kompanija iz Vojvodine koje će za nabavku opreme uložiti gotovo dve milijarde dinara“, izjavio je sekretar Sofić.

On je istakao da poseban značaj ima činjenica da je po prvi put za sprovođenje mera razvojne ekomonske politike Vojvodine otvorena i komponenta u okviru Programa razvoja lanaca dobavljača multinacionalnih kompanija, koja je namenjena domaćim firmama za stvaranje i poboljšanje uslova poslovanja. Cilj je da one na taj način postanu kvalifikovani dobavljači multinacionalnih kompanija koje posluju u celoj Evropi. Sredstva u iznosu od 244 miliona dinara po ovom osnovu odobrena su za 25 domaćih kompanija.

Direktor RAV-a Darko Bulješević je naglasio da je RAV tokom dve godine na razvoju Programa lanaca dobavljača, koji je rađen u saradnji sa Svetskom bankom, prepoznao da sektoru MSP nije potrebna samo nova oprema, već i pomoć oko dobijanja odgovarajućih sertifikata i standarda, kao i pomoć potrebna kako bi mogli da isprate zelenu agendu i smanje svoj CO2 otisak.

„Bez toga naše firme neće moći ući u lanac dobavljača. Ako karbon otisak nije dobar, njihov proizvod neće moći da se prodaje na evropskom tržištu“. Kao primer dobre prakse on je naveo kompaniju „Cube“, koja je bila deo tog programa, pokrenula postupak da postane dobavljač kompanije „Norma“ u Subotici, i sada je u fazi da šalje jedan proizvod u „Norminu“ fabriku u Poljskoj, što potvrđuje i uspeh ovog programa koji je RAV pravio.

Kada je u pitanju zelena agenda, učesnici foruma složili su se da je Srbija na samom početku u toj oblasti, da je jedan od problema to što su sredstva namenjena za to su nedovoljna, kao i da je potrebno dodatno mo uz motivisanje lokalnih samouprava da učestvuju u njima.

„Mi smo usvojili zakonsku regulativu i doneli planska dokumenta, a među njima je Plan razvoja Vojvodine do 2030. godine. Preostaje nam da ga primenimo u svim sferama i svim lokalnim samoupravama“, naglasio je sekretar Sofić. On je objasnio da se u Vojvodini sprovodi energetska sanacija 60 objekata javne namene ─ škola, bolnica i domova zdravlja, kao i projekti za ozelenjavanje lokalnih samouprava, a sve veća sredstva ulažu se u zelenu agendu.

Osvrnuvši se na vezu SDI i zelene tranzicije, direktor RAV-a Darko Bulješević je naglasio da je prisustvo stranih kompanija koje posluju po zelenim princima izuzetno važno, ne samo zbog toga što zapošljavaju veliki broj ljudi, već i zbog angažovanja lokalnih dobavljača, kao i zbog transfera znanja i tehnologija. On je naveo primere dve strane kompanije koje su takve principe donela sa sobom. Prva je japanska kompanija „Tojo Tajer Srbija“, koja ima proizodnju automobilskih guma u Inđiji, ispunjava svoju korporativnu odgovornost prema globalnoj životnoj sredini, ima godišnji cilj smanjenja emisije CO2, i vrlo su efikasni u borbi za očuvanje životne sredine. Ova kompanija je u okviru svojg pogona u Inđiji napravila i sopstvenu solarnu elektranu, koja će im smanjiti emisiju CO2 za više od 200.000 tona tokom 20-godišnjeg perioda eksploatacije. Kao drugi primer naveo ja dansku kompaniju „Grundfos“, koja u Inđiji proizvodi pumpe, i koja je i sama izuzetno posvećena pionirskim rešenjima za svetske izazove u oblasti vodosnabdevanja i klime i poboljšanju života ljudi.

Kao primeri dobre prakse, govornici su bili Sonja Kubečka, vođa prodaje u kompaniji „Cube“, dok su program UNDP-a „Inovacije i pravedna zelena tranzicija“ predstavili Fuad Ugljanin, suvlasnik DŽOIN DOO, i Suad Ljajić, izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove JKP Gradska čistoća, obojica iz Novog Pazara.

Forum je okupio predstavnike javnog, privatnog i civilnog sektora, a razgovaralo se o institucionalnoj i finansijskoj podršci regionalnom i ekonomskom razvoju i zaštiti životne sredine. Organizator je konzorcijum pet regionalnih razvojnih agencija Vojvodine – Banat, Bačka, Srem, Panonreg i Južni Banat, uz podršku Pokrajinske vlade.

Povezane vesti